Jeugdolympische Medaillewinnaars Nederland

16 januari 202021:27

Door Joep Meijsen

Talenten maken indruk tijdens Jeugd Olympische Winterspelen

De Nederlandse deelname van zeven ijshockeytalenten is niet onopgemerkt gebleven tijdens de derde editie van de Jeugd Olympische Winterspelen in het Zwitserse Lausanne. Drie van de zeven spelers wonnen een Olympische medaille, eenmaal goud en tweemaal zilver. Wij spraken de drie hoofdrolspelers en een tevreden begeleider Robin de Vroede.

Jeugdolympische Spelen 2

De medaillewinnaars

Iris van Houten (15, UNIS Flyers Heerenveen) won een gouden medaille in de Olympische ijshockeyfinale: 'Ik kan het nog bijna niet beseffen, dit is echt zo gaaf. Meedoen was al zo cool, maar een gouden medaille winnen is ongelooflijk! Het was een moeilijke pot, maar we hebben het gehaald. Ik heb heel veel geleerd, want we speelden hier echt op een hoger niveau. Gelukkig heb ik veel ijstijd gehad, zodat ik mijn steentje heb kunnen bijdragen. Ik ben heel dankbaar dat ik deze kans heb gekregen, en dat ik me zo verder kan ontwikkelen. Echt een geweldige kans.'

Kimberley Collard (15, Utrecht Dragons) verloor in de finale van het team van Iris en won daarmee zilver: 'Ik baalde direct na afloop wel even, omdat ons team tot dan toe alles had gewonnen. Maar zilver is ook prachtig. Ik kan nu trots zijn! Het is ook een onvergetelijke ervaring geweest. Om geselecteerd te zijn namens Nederland was al mooi, ik was de snelste van de voorselectie, maar om dan zo ver te komen, is nog mooier. Het niveau was ontzettend hoog, maar we hebben laten zien dat we het als Nederlanders zeker aankunnen.'

Dylan Wesseling (15, HIJS Hokij Den Haag) won ook zilver in Lausanne: ' Mijn eigen spel ging gedurende het toernooi steeds beter. Je trekt je in korte tijd op aan het internationale niveau om je heen. We speelden met andere talenten die misschien wel ooit de NHL halen. Je merkt dat je een heel eind met die gasten mee kunt. Een unieke ervaring om daarmee samen te spelen; het spel ging enorm snel. Mijn hoogtepunt? Het winnen van de semi-finale. Die ontlading was prachtig en al goed voor een Olympische medaille. Heel leerzaam.'

Onze zeven talenten hebben het fantastisch gedaan

De begeleider

Namens IJshockey Nederland begeleidde Robin de Vroede, bestuurslid sporttechnische zaken en teammanager van meerdere nationale teams, de Nederlandse ijshockeytalenten. ‚ÄúOnze zeven talenten hebben het fantastisch gedaan. Individueel hebben ze zich stuk voor stuk goed doorontwikkeld tijdens het toernooi. We hebben verschillende individuele gesprekken gevoerd en aandachtspunten besproken. Dat was ook het primaire doel; laat ons talent kennismaken met de buitenlandse wereldtop. Leren presteren op het hoogste niveau.‚ÄĚ

Ook over de nieuwe ijshockeyvariant die in Lausanne gespeeld is, is hij enthousiast. ‚ÄúHet nieuwe format is goed bevallen. Het is super spectaculair en daarmee erg goed voor de sport. Onze spelers hebben het internationaal goed gedaan en daarmee indruk gemaakt. In Lausanne hebben we bovendien goede gesprekken gehad met NOC*NSF, met o.a. de voorzitter en directeur en de Chef de Missions. Zij spraken al over historische Winterspelen en willen liever 60 dan 30 sporters uitzenden naar de Olympische Winterspelen. Onze dames spelen slechts √©√©n niveau onder de topdivisie tijdens het aankomende WK in Frankrijk en zijn dus heel dichtbij een echt ‚Äėgrote‚Äô Olympische Spelen.'

De Vroede besluit: 'We moeten nu even van genieten van deze prestaties, maar de komende weken geven de meiden en de vrouwen zich weer volledig in de twee komende WK’s in Frankrijk en het WK U18 in Eindhoven. Daarna? We hebben ambities en gaan door, ons plan is duidelijk. En deze talenten tonen aan dat het Nederlandse ijshockey zeker toekomst heeft.'

Foto: Robin de Vroede met Marianne Timmer en Carl Verheijen

D869B6Bd C495 44Bc Bc90 72A371C52C71

‚ÄčDeelnemende Nederlandse talenten

Sanne Claessens (16, Utrecht Dragons), Kimberley Collard (15, Utrecht Dragons), Iris van Houten (15, UNIS Flyers Heerenveen), Roos Karst (14, UNIS Flyers Heerenveen), Ryan K√∂lgen (15, Red Eagles Den Bosch), Corn√© van Stuijvenberg (15, Duisburg Die F√ľchse) en Dylan Wesseling (15, HIJS Hokij Den Haag).

Medailleverdeling

Goud: Iris van Houten

Zilver: Kimberley Collard en Dylan Wesseling

Roos Karst en Corné van Stuijvenberg behaalden in de troostfinale de vierde plek, een Olympisch brevet. Sanne Claessens en Ryan Kölgen vielen net buiten de prijzen.

Screenshot 2020 01 16 Iihf A Chance To Live The Olympic Dream

Nieuwe ijshockeyvariant

Speciaal voor de Jeugd Olympische Winterspelen bedacht de Internationale IJshockey Federatie (IIHF) een nieuwe ijshockeyvariant. Tijdens het toernooi werd de wedstrijdvorm 3 tegen 3 gespeeld plus een goalie, in gemixte internationale teams over de breedte van het ijs. Zowel de meisjes als de jongens speelden deze nieuwe variant, gedurende drie periodes van 16 minuten.

Tekst: Jelmar Helmhout

Zie alle info over de Jeugd Olympische Spelen op de site van de IIHF >>>


Delen